Menu

Tip #169 9 people found helpful

To figure out the best price at the grocery store, look for per-unit cost in the fine print on the shelf price tag. This will account for differently sized items.

View More Food & Drink Tips
Browse All Tips

Sign up for Tiperosity

Join our community for helpful, caring people sharing what they know to help make every day life a little bit better.

Sign Up

Have an account? Sign in